Ubongo, czyli analogowy Tetris #gramywarte

Z pewnością spora część naszych Czytelników miała okazję zagrać kiedyś w Tetrisa. Komputerowa gra logiczna, w której pojawiały się czteroelementowe klocki, które należało odpowiednio ułożyć.  Przez 35 lat od premiery powstało wiele wariantów klasycznego Tetrisa. Jedną z nich jest gra planszowa Ubogno.

Ubongo  to gra, w której może grać tylko jeden gracz, ale znacznie ciekawsza jest rozgrywka w grupie. Każdy z graczy otrzymuje komplet 12 kafelków, które swoim kształtem przypominają te znane z elektronicznego Tetrisa. Na początku każdej tury gracze otrzymują plansze, na której będą układali odpowiednie elementy. Rzut kostką określa, które kafelki będą używane w rozgrywce. Każda z plansz jest inna.

Ubongo
fot. K. Więcławska

Wystarczy tylko odwrócić klepsydrę i jak najszybciej zapełnić puste pola na planszy.  Jak pewnie się domyślacie- nie jest to takie proste 😉 Jeśli uda się Wam je odpowiednio ułożyć, krzyczycie „Ubongo!” Dwóch pierwszych graczy, którzy jako pierwsi ułożą swoje plansze, otrzymują klejnot z toru rund. Pozostali gracze, którym również udało się skończyć układanie losują po jednym klejnocie z woreczka. Warto dodać, że kamienie mają różne wartości punktowe, dlatego warto się spieszyć 😉

Ubongo
fot. K. Więcławska

Cenną umiejętnością przy rozgrywce Ubongo jest refleks, ale przede wszystkim wyobraźnia przestrzenna. Z pewnością sprawdzi się wśród dzieci, które lubią wszelkiego rodzaju układanki. Autorzy gry nie zapomnieli jednak o starszych graczach. Dorośli mogą grać wykorzystując zadanie o wyższym poziomie trudności.  36 dwustronnych planszy, z 12 zadaniami daje nam 432 łamigłówki, które z pewnością szybko się nie znudzą.

 

Was zapraszamy na 3 piętro Arteteki by zmierzyć się z grą i poznać inne ciekawe tytuły!

Do zobaczenia!

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s