Z kart książek na ekrany (i nie tylko)

W 1986 roku, nieznany wówczas jeszcze nikomu pisarz, Andrzej Sapkowski wysłał na konkurs do miesięcznika „Fantastyka” opowiadanie pt. Wiedźmin. Zajął trzecie miejsce. Z czasem rozbudował historię, tworząc pięciotomową sagę i uniwersum z wieloma pobocznymi opowiadaniami.

Seria osiągnęła sukces nie tylko w Polsce, ale także w Czechach czy Rosji. Postać Geralta była znana ludziom, którzy na co dzień nie sięgają po fantastykę. Warto pamiętać, że początki sagi sięgają czasów, gdy popularność, jak i dostępność tego typu literatury była znacznie mniejsza.  Mimo to udało się jej osiągnąć status najlepszego polskiego fantasy. Świat Wiedźmina różnił się od popularnego na zachodzie ,,heroic fantasy”. Historie były mroczne, wybory ciężkie i niejednoznaczne, a podział na „dobrych” i „złych” wcale nie był oczywisty. Wiedźmin zabija tylko potwory za pieniądze, przynajmniej w założeniu…

Wiedźmin
fot. K. Wąsikiewicz

Z powieści do komiksu

Pierwszą adaptacją Wiedźmina na język innego medium był komiks. Maciej Parowski wraz Bogusławem i  Danutą Polch w latach 1993-1995 stworzyli 6 zeszytów o przygodach Geralta. Komiks przedstawia motywy z opowiadań,  a także rozbudowuje historie o nowe wątki fabularne. Pojawiają się w nim m.in. rodzice Geralta, czarodziejka Visenna i wojownik Korin. Znajdziemy też dwie rywalizujące ze sobą grupy wiedźminów – cech wilków i cech kotów. Sam komiks jest ciekawie narysowany, a w kadrach czuć dynamikę walki. W Artetece znajdziecie wersję zbiorczą tych komiksów!

Wiedźmin na małym i dużym ekranie

Następną próbą adaptacji przygód Białego Wilka był polski serial Wiedźmin (2001 rok). Wyreżyserowany przez Marka Brodzkiego, na podstawie scenariusza Michała Szczerbica. Występuje w nim cała plejada doskonałych polskich aktorów. Michał Żebrowski jako Geralt i Zbigniew Zamachowski jako Jaskier, do tego Anna Dymna, Grażyna Wolszczak, Mirosław Zbrojewicz. To się nie mogło nie udać… Twórcy mieli nadzieje, że fani docenią słowiański klimat książek Sapkowskiego, a krytycy grę aktorów. Niestety produkcja kojarzy się jedynie z wygenerowanym komputerowo smokiem, który już 18 lat temu wzbudzał śmiech. Rok później serial został pozbawiony dokładnie 80% scen i został wydany w formie filmu. O jakości polskiej adaptacji Wiedźmina możecie przekonać się sami. Michał Żebrowski przez ponad pół roku, przez 6 godzin dziennie ćwiczył sztuki walki pod okiem mistrza aikido – Jacka Wysockiego. Żebrowskiemu  zdecydowanie nie można odmówić zaangażowania w produkcję. Co ciekawe, głośno zapowiadany serial produkcji Netflixa na podstawie wspominanej sagi wiedźmińskiej doczeka się polskiego dubbingu, a ekranowy Geralt znów przemówi głosem Michała Żebrowskiego.

Wiedźmin
fot. K. Więcławska

Efektem promocji serialu była wydana w tym samym roku gra fabularna Wiedźmin. Gra wyobraźni.  Za jej stworzenie nie odpowiadał Andrzej Sapkowski, ale nieznani twórcy- ich nazwiska nie widnieją nawet na okładce. Gra została później rozbudowana o  rozszerzenie, można więc przyjąć, że miała  swoich amatorów, którzy sami chcieli przeżyć przygodę w świecie Białego Wilka.

Tym razem na ekran komputera

Przenieśmy się do 2003 roku na targi E3 -największe targi dotyczące wirtualnej rozrywki, odbywające się w Los Angeles. Michał Kiciński oraz Marcin Iwiński- założyciele CD-Projektu poszukiwali silnika do swojej gry. Była ona zresztą ich pierwszą autorską produkcją, do tej pory firma ta była jednym z największych dystrybutorów w Polsce. Nie byli zachwyceni żadnym z prezentowanych do zakupu enginów, znużeni udali się więc do znajomych z kanadyjskiego BioWare. Z producentem tym łączyły ich ciepłe stosunki, gdyż ich gra – Baldur’s Gate, była jednym z największych sukcesów wydawniczych i pozwoliła ugruntować pozycję, jaką wówczas zajmowali. Odwiedzili przyjaciół, a wyszli…z silnikiem graficznym Aurora. Tak zaczęła się historia tworzenia gry komputerowej Wiedźmin, dziś już słynnej trylogii.

Wiedźmin
fot. K. Wąsikiewicz

Komputerowa wersja przygód Geralta to jeden z pierwszych naprawdę udanych, polskich produktów eksportowych rodzimej branży gier video. Gra RPG z mrocznym światem, mocno różniącym się od pstrokatych i delikatnych światów fantasy, kreowanych przez zachodnich producentów. Charakteryzowała się ciekawą  fabułą, mającą miejsce po wydarzeniach znanych z książek. W grze Geralt cierpi na amnezję, dało to twórcom duże pole do manewru w kreowaniu historii. Gra została ciepło przyjęta. Warto nadmienić, że przy okazji jej wydania, książkowe przygody Wiedźmina zostały przetłumaczone po raz pierwszy w historii na język angielski.

Jeszcze więcej Wiedźmina

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to jeszcze większy sukces, większa popularność na świecie.   O ile pierwsza gra z serii sprzedała się zaledwie dobrze za granicą, druga była już równoprawnym konkurentem dla większych kolegów z branży. Po raz pierwszy marka zawitała na konsolach. Poprawiony system walki, jeszcze większy obszar do zwiedzania,  bardziej złożona historia. Była to zdecydowanie udana kontynuacja. Najlepsze jednak dopiero miało nadejść.

„Pytałeś , po co mi dwa miecze..”

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dla wielu najlepsza gra roku 2015, często uznawana jest za najlepszą produkcję RPG wszech czasów i ogromny sukces. Postać Wiedźmina wpisała się w popkulturę tak mocno, że pojawiła się nawet w dwóch znanych japońskich seriach gier (bijatyce Soul Calibur VI i popularnej, kooperacyjnej grze Role Playing – Monster Hunter).

Można przypuszczać, że sukces trzeciej części gry spowodował, że książki Sapkowskiego coraz lepiej sprzedają się za granicą i to bezpośrednio dzięki temu Netflix zainteresował się marką i postanowił stworzyć serial o przygodach Geralta.  Co więcej, jednym z  producentów jest znany z produkcji nominowanej do Oscara Katedry, a także cutscenek i trailerów do serii, Tomasz Bagiński.

W dużej mierze, dzięki kontaktom Bagińskiego udało się podsunąć pomysł na realizację serialu. Krytykom udostępniono 5 pierwszych odcinków, a ich opinie wydają się być naprawdę dobre. Można więc z optymizmem patrzeć w przyszłość. CD Projekt RED, po wyśmienicie zapowiadającym się Cyberpunku 2077, prawdopodobnie rozpocznie produkcję kolejnej gry ze świata wiedźmina (niestety już nie o przygodach Geralta).

 

Co więcej, 7 grudnia, pojawiła się 80-minutowa fanowska produkcja ze świata Wiedźmina! Do roli Jaskra powróci nawet znany z telewizyjnej produkcji Zbigniew Zamachowski!

Ciekawostki

-Musical ze świata Wiedźmina? Czemu nie! Teatr Muzyczny w Gdyni swego czasu wystawiał trzy i półgodzinne show o Białym Wilku.

-Gra karciana Gwent- jedna z najpopularniejszych karcianek online, powstała na kanwie gier video. Stworzona została nawet osobna produkcja na komputery i konsole, wykorzystująca jej mechanikę z pełnoprawną warstwą fabularną.

 

Wiedźmin  jest chyba pierwszą w Polsce, prawdziwie znaną na świecie marką, a sam Geralt jest już postacią mocno zakorzenioną w popkulturze. Pojawiły się kubki, figurki, koszulki, a nawet gra planszowa. Miejmy więc nadzieję, że nadchodzący serial spopularyzuje Wiedźmina jeszcze bardziej, aby więcej osób mogło się cieszyć jego przygodami.

Kacper Wąsikiewicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s