Wiewiórcza pamięć- #gramywarte

Wiewiórki to bardzo sympatyczne zwierzęta. Przezornie przez całą jesień zbierają zapasy na zimę. Gdy lód skuje jeziora, a biały puch przykryje lasy, mogą sięgnąć po odkładane orzechy. Niestety, wiewiórki mają bardzo słabą pamięć i . . . zapominają gdzie stworzyły swoje kryjówki. Dziś postaramy się im pomóc i wspólnie poćwiczyć umiejętność zapamiętywania.

Wiewióry to gra planszowa wykorzystująca znaną mechanikę memory.  Polega na przywołaniu z pamięci informacji, które pojawiają się w rozgrywce.

Co skrywa pudełko?

W pudełku znajdziemy 9 dwustronnych kafli lasu, na których znajduje się liść, grzybek lub kamień w jednym z 3 kolorów: żółtym, czerwonym lub niebieskim. Elementy tasujemy i rozkładamy w formacie 3×3. Przy każdym rzędzie i kolumnie kładziemy kafle z orzechami.  Gracze otrzymują  kafle wiewiórek. Tak przygotowani możemy rozpocząć grę.

Wiewióry
fot. K. Więcławska

Walka o orzechy!

Walczyć będziemy oczywiście o ulubiony przysmak wiewiórek, czyli orzechy.  Każdy z graczy decyduje, który kafelek postanawia zdobyć. Naprzeciw wybranego orzecha kładzie swoją postać.  Jak możemy odebrać nagrodę?  Musimy odgadnąć kolor lub obiekt, jaki znajduje się w rzędzie. Skąd wiadomo, co będziemy wskazywać? Nad wiewiórka na karcie gracza znajdziemy leśne symbole lub kolory, które gracz będzie próbował odgadnąć. Pamiętajcie, że karty są dwustronne i to gracz decyduje jak potoczy się jego tura.

Niebieski, niebieski… czerwony?

Brzmi bardzo prosto! Jak pewnie się domyślacie w praktyce nie do końca tak jest 😉 Dzięki zastosowaniu małej planszy (3×3), każdy z graczy co rusz obraca kafle i trzeba się sporo nagimnastykować, by sobie przypomnieć element lub kolor. Wiewióry to gra, która świetnie sprawdzi się podczas warsztatów z dziećmi, często wykorzystujemy ten tytuł na zajęciach w Artetece.  Proponowany wiek graczy to 6+, ale spokojnie można spróbować zagrać z młodszymi graczami. Autorzy zaproponowali 5 wariantów rozgrywki.

Sprawdźcie swoją pamięć i sięgnijcie po Wiewióry i inne gry planszowe, które znajdziecie na 3 piętrze Arteteki.

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s