Co nowego na artetecznych półkach?

Szukacie inspirujących książek? Świetnie się składa, bo od niedawna wśród artetecznych zbiorów pojawiło się kilkadziesiąt naprawdę interesujących tytułów.

Kamera i akcja!

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca filmowców i co można zaprezentować poprzez storyboardy, koniecznie sięgnijcie po Storyboard. Ruch w sztuce filmowej Marka Simona. Autor na początku wyjaśnia, co kryje się pod pojęciem storyboardu. Następnie możemy się dowiedzieć, jak wygląda sztuka tworzenia scenopisu obrazkowego i czym charakteryzuje się praca w branży filmowej. W książce znajdziemy też kilka ćwiczeń, a także przykładowe arkusze i próbki storyboardów.  Ciekawą częścią są również wywiady z twórcami odpowiedzialnymi za takie filmowe produkcje, jak The Hulk, Park Jurajski 3, Lilo i Stich.

Storyboard. Ruch w sztuce filmowej
fot. K. Więcławska

Visual Storytelling. Jak opowiadać językiem video  Moniki Górskiej odpowiada na pytania, jak wygląda filmowy reportaż i jakie są jego rodzaje. Publikacja porusza kilka najważniejszych kwestii technicznych, takich jak sekwencja scen, światło, jego kąt czy kolor.

Mniej tekstu, a będzie czytelniej

Zdecydowanie można stwierdzić, że żyjemy w społeczeństwie wizualnym.  Ogromna popularność memów czy chociażby zasięgi, jakie potrafi generować Instagram, już nikogo nie dziwią. Do naszych zbiorów trafiły dwie pozycje dotyczące infografik – Infografika. Sztuka atrakcyjnego prezentowania treści Małgorzaty Zimniak-Rucińskiej i Infografika. Wiedza w obrazach.  Pierwsza opisuje wykorzystanie tego typu treści w biznesie, a także naukowe dowody skuteczności  infografik, podstawowe kroki przy projektowaniu i tworzeniu.

Infografika. Sztuka atrakcyjnego prezentowania treści
fot. K.Więcławska

Z kolei Infografika. Wiedza w obrazkach prezentuje grafiki dotyczące kilku działów: natury, nauki i techniki, zdrowia i sportu, stylu życia czy historii. Jeśli jesteście zainteresowani różnymi, ciekawie zestawionymi informacjami, sięgnijcie po to albumowe wydanie.

Mocne popkulturowe uderzenie

Jesteście fanami komiksów? Album Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć to książka dla Was.  To streszczenie najważniejszych, kluczowych wydarzeń w Universum jednego z najbardziej znanych komiksowych wydawców. Publikacja przedstawia też postacie superbohaterów i ich wrogów oraz drużyny, jakie były tworzone na potrzeby ratowania świata, czy też jego niszczenia. Wiecie, ile zbroi stworzył Iron Man? Odpowiedź znajdziecie w Artetece! 😉

Marvel. Absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć...
fot. K. Więcławska

Każdy, kto bywał na konwentach, wie, że cosplaye to jedna z niezmiennych atrakcji, niezależnie od miejsca i tematyki wydarzenia.  Z lektury Jak stworzyć kostium. Zbroja i rekwizyty do cosplayu dowiecie się, jak zacząć tworzyć te niesamowite kostiumy. Autorka prowadzi czytelnika od samych początków. Przedstawia, jakie materiały, farby czy narzędzia przydadzą się do wykonywania stroju. Co ciekawe, w książce podaje kilka stron internetowych, gdzie można znaleźć poradniki czy tutoriale.

Cosplay.
fot. K. Więcławska

O tym, jak powstawał polski fandom skupiony wokół szeroko pojętej fantastyki, przeczytacie w Historiach Fandomowych Tomasza Pindla. Jak możemy przeczytać na 4. stronie okładki: „Oto opowieść nie tyle o kontrkulturze – ile o alterkulturze, o trzecim obiegu, o ludziach, którym się chciało i chce nadal, o środowisku dynamicznym i twórczym, niesłusznie niedocenianym. Bo przeciwieństwem fana nie jest antyfan. Przeciwieństwem fana jest osobnik obojętny.”.

Film to zawsze dobry pomysł na wieczór

Movies of the 80s to prawdziwa biblia fanów filmów lat 80. Zawiera charakterystyczne tytuły, do których sentyment ma niejedna osoba, której młodzieńcze lata przypadały właśnie wtedy. Co ciekawe, spora część wyprodukowanych wówczas filmów zyskała miano kultowych. W publikacji znajdziecie oficjalne plakaty, informacje dotyczące obsady i reżyserii, a także krótki opis filmów i ciekawostki z planu filmowego.

Unikalny i charakterystyczny styl reżyserii – z pewnością można to powiedzieć o filmach Quentina Tarantino. W książce Quentin Tarantino. The iconic filmmaker and his work autor analizuje pierwsze scenariusze, momenty przełomowe w karierze, ale przede wszystkim kultowe obrazy stworzone przez Tarantino. Książka pełna jest zakulisowych zdjęć.

fot. K. Więcławska

To tylko niektóre z naszych książkowych nowości. Po więcej zapraszamy, jak zawsze, na 3 piętro Arteteki.

Kinga Więcławska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s