Obchody 70-lecia Nowej Huty za nami

Do końca  2019 roku trwały obchody jubileuszu 70-lecia Nowej Huty. Program jubileuszu obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Z tej okazji wydarzania, które zwykle odbywają się w centrum miasta, jak choćby inauguracja Nocy Teatrów czy pikniki krakowskie zostały przeniesione do Nowej Huty.  Na całość obchodów składało się łącznie 60 projektów zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Niektóre wydarzenia cykliczne tematem przewodnim uczyniły Nową Hutę, jak choćby Bulwar(t) Sztuki, Noc Jazzu, Noc Cracovia Sacra. Jubileusz 70-lecia Nowej Huty zakończył się tanecznym krokiem podczas sylwestra w Alei Róż. Jeśli chcielibyście jeszcze lepiej poznać tę wyjątkową część naszego miasta, odkryć jej tajemnice, czy sprawdzić czym może jeszcze Was zaskoczyć zapraszamy do Arteteki.

Gra planszowa Korowód Nowohucki powstała w ramach projektu o tej samej nazwie.  Autorzy gry skupili się na oparciu fabuły wokół historii osób związanych z miejscami, które obecnie wchodzą w skład Nowej Huty.

W pudełku znajdziemy 20 kart postaci, cztery pionki, karty zadań i naprawdę imponującą liczbę pytań dotyczących najmłodszej dzielnicy Krakowa. Korowód Nowohucki to naprawdę prosta gra, jej instrukcja mieści się na niewielkiej kartce. Aby rozpocząć rozgrywkę, dzielimy karty na 3 talie – wiedzy, wydarzeń i bohaterów. Na środku planszy układamy karty wiedzy i wydarzeń. Następnie każdy losowo wybiera jednego bohatera z ostatniej talii. Wylosowana postać to początek Korowodu Gracza.

Do Korowodu!

Gracze rzucają kością i przesuwają swoje pionki na planszy. W trakcie gry uczestnicy mogą znaleźć się na polu ze znakiem zapytania (wiedza) lub z gwiazdą (wydarzenia). Na kartach wiedzy znajdziecie pytania dotyczące postaci, historii, miejsc dotyczących Nowej Huty. Za poprawną odpowiedź gracz otrzymuje kartę postaci, tworząc w ten sposób swój korowód.  Karty wydarzeń dzielą się na dwa rodzaje – natychmiastowe lub czasowe. Dzięki ich zastosowaniu gra staje się mniej losowa- gracz, który posiada taką kartę może np przesunąć swój pionek w dowolnym kierunku. Celem gry nie jest dotarcie do mety- wygrywa ten, kto zdobędzie większą liczbę postaci do korowodu.

Bawiąc uczy

Korowód Nowohucki posiada walory edukacyjne. Na grę składa się wspomniana imponująca liczba pytań. Karty postaci opatrzone są grafiką z podobizną osób i krótką notatką. Co ciekawe, w instrukcji do gry znajdziemy biografie wszystkich 20 postaci, których losy wykorzystano do stworzenia gry.

Zachęcamy do sięgnięcia po ten tytuł. Zagrajcie, dowiedźcie się czegoś nowego o dzielnicy, a przy tym świetnie się bawcie! To kto dołączy z nami do Korowodu?

Dominika Pytlowana

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s