Kreatywna Kwarantanna – Jak stworzyć swoją pierwszą powieść?

W kolejnym wpisie z serii Kreatywna Kwarantanna chcielibyśmy tym razem zaoferować coś dla bardzo dużej grupy twórców – pisarzy. Zarówno publikujący profesjonaliści, jak i aspirujący amatorzy, mogą znaleźć coś dla siebie wśród przedstawionych porad i narzędzi.

 Pomysł

Tym autorom, którzy nie mają jeszcze pomysłu na swój debiut, sen z powiek spędza pytanie: „o czym pisać?”. Czującym w sobie potencjał twórczy, a pozbawionym konkretnej idei pomogą internetowe generatory pomysłów Writing Prompts  i Creative Writing Prompts. Wspomniane źródła są anglojęzyczne, ale i dla pisarzy posługujących się tylko językiem polskim, znajdą się przydane miejsca w sieci, jak Maszyna do pisania i Spisek Pisarzy. Historia steampunkowa, kryminalna, a może romans? Możliwości są nieprzebrane!

zdjęcie z zasobów canva.com

Plan

Kiedy mamy już pomysł, zabieramy się do pisania. Wielu autorów przed przystąpieniem do pracy sporządza plan, bądź rodzaj mapy swojej powieści. Jaki jest jej główny motyw? Kim są bohaterowie? Gdzie dzieje się akcja? Jaka jest mapa miasta prawdziwego, bądź fikcyjnego, a może całego wymyślonego kontynentu, na jakim osadziliśmy akcję? Jaka jest ulubiona marka samochodu głównej bohaterki? Sporo pomysłów do zebrania, posegregowania i uporządkowania!

Zdjęcie z zasobów canva.com

W organizacji naszych planów i pomysłów pomogą nam narzędzia takie jak PlotFactory przeznaczone dla pisarzy, czy Trello aplikacja służąca do zarządzania różnymi rodzajami projektów. Przy ich użyciu jasno i czytelnie rozplanujemy ważne punkty fabuły, postaci, kolejność rozdziałów i inne niezbędne elementy naszego procesu tworzenia.

Warto też pamiętać o inicjatywie NaNoWriMo, czyli National Novel Writing Month –  Narodowy Miesiąc Pisania Książek, którego strona internetowa może posłużyć pisarzom między innymi jako źródło porad.

Pisanie

Po opracowaniu planu czy prostego szkicu, możemy zabrać się za pisanie. Znajdziemy wiele darmowych narzędzi od alternatyw dla programu Microsoft Word, takich jak LibreOffice czy FocusWritter, przez bardziej złożone narzędzia do pisania i mapowania pomysłów, jak Coggle i MindMup. Przydadzą się nam również narzędzia do edycji tekstu, jak Scribus czy Sigl, przy pomocy których można stworzyć ze swojego tekstu książkę nie ustępującą profesjonalnie zredagowanemu wydaniu.

zdjęcie z zasobów canva.com

W naszej pracy możemy natrafić na problem, jakim jest brak natchnienia, spadek motywacji czy też inną kreatywną blokadę (szeroko pojęty writer’s block). W walce z nimi również nie będziemy osamotnieni. Pomogą nam aplikacje i fora do wymiany myśli, jak narzędzie do brainstormingu Stormboard lub wspominana już strona NaNoWriMo, zawierająca inspirujące filmy, nagrywane przez pisarzy dla pisarzy, zagrzewające do dalszej pracy. Zawsze też możemy skorzystać z wymienionych w pierwszym punkcie ćwiczeń dla pisarzy.

Publikacja

Gdy skończymy już naszą książkę i będziemy chcieli przedstawić ją światu, należy zadać sobie pytanie: gdzie chcielibyśmy je opublikować? Następnie od razu zadać pytanie kolejne: czy chcielibyśmy, aby nasza praca została wydana – cyfrowo jako książka z nadanym numerem ISBN (międzynarodowy znormalizowany numer książki, ang. International Standard Book Number, ISBN), czy też zależy nam po prostu na podzieleniu się nią ze światem?

zdjęcie z zasobów canva.com

Gdy zależy nam na publikacji, możemy posłużyć się portalami służącymi  do self-publishingu, czyli samopublikacji, jak Rozpisani czy Ridero.  Jeśli interesuje nas rynek międzynarodowy, możemy opublikować naszą książkę np. w ramach Kindle Direct Publishing, portalu koncernu Amazon.

W sytuacji gdy chcemy umieścić nasze dzieło w sieci bezpłatnie, możemy stworzyć swój własny blog, opublikować nasza pracę w mediach społecznościowych, czy na wybranym portalu. Jednym z najbardziej znanych i najpopularniejszych jest Archive Of Our Own, gdzie największy zbiór stanowią prace fanowskie, oparte na kanwie istniejących utworów, ale nie ma przeszkód w publikowaniu prac własnego pomysłu.

Plus: EBSCO

Jak zwykle w końcowym punkcie zapraszamy do korzystania z EBSCO w poszukiwaniu prac na interesujący nas temat. Godne polecenia wybrane pozycje o pisaniu to m.in.:

  • The Handbook of Creative Writing  Stevena Earnshawa – pozycja o zagadnieniach twórczego pisania, przeznaczona zarówno dla wykładowców, jak i studentów,
  • How to Write a Novel in 90 Days Conrada Jonese – podręcznik, który bez zbędnych ozdobników pokieruje procesem pisania powieści,
  • Creative Writing. Writers on Writing – książka, która ukazała się w ramach serii Creative Writing Studies, Vol. 3 – eseje pisarzy na temat pisarskich wyzwań,
  • I Should Be Writing, A Writer’s Workshop autorstwa Mura Lafferty – podręcznik pisania, zawierający wskazówki i ćwiczenia,
  • You Can Write a Mystery  Gillian Roberts – podręcznik pisania powieści kryminalnej.

Mamy nadzieję, że wymienione strony, aplikacje, książki i inne narzędzia pozwolą zabłysnąć Waszym literackim talentom. Do dzieła i powodzenia!

Marcelina Czekaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s