Zajęcia DIY Działaj! 24/11/2015

Dwa tygodnie temu ozdabiałyśmy słoiczki, które będą pełniły funkcję słoiczków szczęścia. Dzisiaj przedstawię kilka pomysłów na to co można do nich włożyć oprócz karteczek ze szczęśliwymi chwilami 🙂

Pomysł na prezent

Kosmetyki które same zrobimy sobie w domu mają kilka zalet. Po pierwsze wiemy dokładnie z jakich części składowych powstały, po drugie możemy wybrać tylko takie składniki, o których wiemy, że będą działać dobrze na naszą skórę. Po trzecie zrobienie własnego kosmetyku jest niejednokrotnie tańsze, niż kupno drogeryjnego. Po czwarte można się przy tym nieźle bawić 😉 Inną zaletą, myślę że nie mniej ważną jest to że możemy taki własnoręcznie robiony kosmetyk zapakować do ładnej buteleczki, ozdobić ją i podarować komuś w ramach prezentu.

Jeśli spojrzymy na skład przykładowego peelingu cukrowego, który można kupić w drogerii zauważymy, że znajduje się tam oprócz cukru, np. sól (sodium chloride) lub parafina oraz mnóstwo innych składników chemicznych, często takich o których nawet nie wiemy jak działają.

Skład: Sugar, Sodium Chloride, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Caprylic/Capric Triglyceride, Cera Alba, Glyceryl Dibehenate, Tribehenin, Glyceryl Behenate, Parfum, Butyrospermum Parkii, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, PEG-4, Glycerin, Agar, Alginic Acid, Polysorbate-20, Tocopheryl Acetate, Isobutylparaben, CI 73360, Morinda Citrifolia Fruit Extract, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, CI 19140, CI 16255, BHA.
Przygotowując swój własny peeling w domu wiemy dokładnie z czego jest zrobiony. Możemy użyć w takim wypadku samych naturalnych składników, które będą miały jedynie pozytywny wpływ na naszą skórę.

Ja mam kilka swoich ulubionych pozycji po które często sięgam jeśli chodzi o kosmetyczne DIY.

  1. Peeling kawowy do ciała,
  2. Peeling cukrowy,
  3. Balsam do ciała,
  4. Kule do kąpieli,
  5. Baza pod cienie do powiek.

Peeling kawowy do ciała

Podstawowe składniki do zrobienia peelingu kawowego to mielona kawa oraz oliwa z oliwek. Kawę należy najpierw zaparzyć i jeśli ktoś lubi – wypić 😉 Fusy, które po niej pozostaną należy dobrze odsączyć, ostudzić i wymieszać z oliwą z oliwek. Ilość tych składników zależy od tego ile peelingu potrzebujemy – konsystencja mieszanki ma być podobna do takich produktów, które można kupić w drogeriach. Nie może być zbyt gęsta ale nie powinna też spływać z ciała.

Oliwa z oliwek ma świetne właściwości nawilżające, a drobinki kawy świetnie radzą sobie z peelingowaniem ciała. Oliwę z oliwek można z powodzeniem zastąpić również olejem kokosowym.

Można również stworzyć wersję urozmaiconą, ja lubię dodać łyżeczkę cukru gruboziarnistego. Trzeba jednak dodać, że takiego peelingu nie powinny stosować osoby ze skórą wrażliwą lub naczynkową, aby dodatkowo jej nie podrażnić.

Peeling cukrowy do ust

Składnikami potrzebnymi do jego wykonania jest cukier gruboziarnisty, olej kokosowy, barwnik spożywczy, aromat spożywczy. Peeling do ust wykonuję według sposobu Red Lipstick Monster z tego filmiku:

Można robić różne wersje kolorystyczne smakowe i zapachowe:

  • cukier biały + olej kokosowy + czerwony barwnik + aromat truskawkowy lub gęsty sok malinowy
  • brązowy cukier + oliwa z oliwek + cynamon lub odrobina kakao
  • cukier biały + olej kokosowy + wiórki kokosowe
  • cukier biały + olej kokosowy + pomarańczowy barwnik + aromat pomarańczowy

Kula do kąpieli

Składniki:

  • soda oczyszczona (szklanka)
  • sól Epsom/sól z Morza Martwego (pół szklanki)
  • skrobia kukurydziana (pół szklanki)
  • kwasek cytrynowy (pół szklanki)
  • mleko w proszku – opcjonalnie (pół szklanki)

Część mokra:

  • olejek zapachowy  np. aromat spożywczy – pół łyżeczki
  • masło Shea/ oliwa z oliwek/ olej jojoba  – 1 – 1,5 łyżki
  • barwnik spożywczy
  • odrobina wody

Najpierw mieszamy osobno część suchą i osobno część mokrą. Później stopniowo do części suchej dodajemy mokrą. Konsystencja całości ma być papką, która po zgnieceniu w dłoni trzyma się razem. Masa nie może być bardzo mokra – tak żeby ociekała płynem.

Tak przygotowaną masę wkładamy do foremki np. na ciastka lub do środka transparentnej bombki (można ją kupić w sklepach plastycznych). Należy to odstawić na 24h w ciepłe i suche miejsce. Wyjmować delikatnie.

Taką kulę można zapakować w celofan, przewiązać wstążeczką i podarować komuś w prezencie 🙂

Baza pod cienie do powiek 

Składniki:

  • kropla podkładu w płynie
  • krem nivea/ wazelina (łyżeczka)
  • puder transparentny (do zagęszczenia)

Wazelinę trzeba rozpuścić w kąpieli wodnej, wymieszać ją z pudrem – tak aby nie powstały grudki. Do tego dodać kroplę podkładu i wymieszać. Wszystkie składniki należy wymieszać tak aby konsystencja gotowego produktu była gęsta.

Inną propozycją na bazę pod cienie do powiek jest stworzenie jej z gliceryny i wody lub jakiegoś hydrolatu (np. różanego) w proporcjach 1:1 – po prostu mieszamy 🙂

Bazę najlepiej trzymać w lodówce. Jeśli tego nie chcemy można dodać do niej konserwant FEOG.

 

 

Dodaj komentarz

Blog na WordPress.com.

Up ↑